завантаження...

Довідка

Заручини

"Ой ти, дівчино, зарученая, Чого ти ходиш засмученая?" -

заручиниспівається у відомій народній пісні. Про заручини молодої пари оспівано в піснях, описано у віршах, літературних творах та народознавчих описах.

Як тільки священик оголосив у храмі першу Заповідь, на­речені аж тоді мали право справляти заручини. За традицією після обіду сходилися запрошені гості до батьків молодої на заручини. Наречений замовляв музикантів або обходилось без музик.

Побутує подекуди звичай, що староста, який засватав наре­чену, зв'язував праві руки наречених хусткою, якою наречена пов'язала нареченого на сватанні, підводив їх до батьків, які сиділи на кожусі, для благословення.

Читати далі: Заручини

 

Оглядини

оглядини

Зустрічаються батьки молодого і молодої, щоб поєднати своїх дітей долі.

 

Після сватання йшли на оглядини батьки з нареченим, рідні сестри, брати відразу наступної неділі. Зазделегідь приготов­лялися до прийняття дорогих гостей: пекли, варили, смажили, прибирали, щоб із якнайкращого боку показати себе. Домов­лялися про дату заручин та весілля, як і де буде воно проходити; скільки гостей запросити, а, головне, цікавились про добробут, бо турбувалися про спільне життя дітей після вінчання. Батьки наречених називали один одного сватами (сваха, сват).

Читати далі: Оглядини

   

Сценка сватання

сценка сватання

У неділю після обіду наречений з старостами йде до батьків нареченої. Старости приносять хліб і вино.
Вони відразу заходять у домівку, а наречений має в коридорі стояти і чекати, поки його не покличуть. Батьки нареченої чекають старостів. Старости заходять до світлиці. За сценою звучить пісня: "Гиля, гиля, білі гуси".

1-ий староста. Добрий день у вашій хаті.

2-ий староста. Будьте здорові та багаті.

1-ий староста. Слава Ісусу Христу!

Батько нареченої. Слава навіки Богу!

Мати нареченої. Заходьте і сідайте, будьте ласкаві, бо ви пройшли далеку дорогу.2-ий староста. Так, шановна пані, поки ми до вас дійшли, то немало земель обійшли. Та сьогодні ми з нашим паничем — гарним хлопцем-молодцем, на куницю в лісі полювали, але куницю лишень побачили, та не впіймали. Вона побігла по стежині й має бути у вашій хатині.

Читати далі: Сценка сватання

   

Сватання

сватання

Посватай мене, козаченьку, в неділю зраненька.
Візьми мене за рученьку і назви: миленька.

Поєднання двох людей проходить віддавна в найрізнома­нітніших формах. У різних регіонах України існують різні обря­ди та звичаї. Забороняється у піст справляти весілля.

***
Мені велике щастя доля подарувала,
Бо мене з тобою навік поєднала.

Мені велике щастя на доленьку припало,
Бо нас двох кохання навіки з'єднало.
Доленька навіки з'єднала з тобою.
Назавжди, миленький, одною судьбою.

***

Осінь, шістдесят сьомого року.
Вересень - двадцять третє число,
В моє серце так ввійшли глибоко
Й пам'ятаю все-все, як було:

Читати далі: Сватання

   

Весільні традиції.Частина2

весілляВ усі часи молоді закохувались, а батьки справляли весілля - подарунок молодим, на згадку людям і собі. Весілля буває лишень раз: єдиний раз люди бувають нареченими; один-єдиний раз дівчина може закласти на голову вельон; один-єдиний раз прощається наречена з дівоцтвом, а наречений - з парубоцтвом так, як тільки один-єдиний раз буває перша любов, перший поцілунок, перше двох сердець злиття в одне життя. То ж хай ніколи нікого цей один-єдиний раз не промине.

Традиційним є те, що хлопець-наречений з благословення батьків запрошує з родини або знайомих двох старостів на сва­тання нареченої. Вони несуть дві хлібини від батьків нареченого до батьків нареченої.

Наречена з науки матері зазделегідь рушник вишивала на вінчання. Подекуди вишивала ще два - для старостів на сва­тання. Мати про хустку дбала, якою на сватанні доня своєму нареченому пов'язати на руку мала.

Читати далі: Весільні традиції.Частина2

   

Сторінка 74 з 74

завантаження...

Інтернет магазин