завантаження...

Довідка

Вінець

Прощання з дівоцтвом...

вінецьУ п'ятницю, напередодні весілля, збираються дружки і дружби, щоб для молодих віночки сплітати, їм щасливої долі побажати. Дівчата віночки сплітають з мірти чи барвінку, й сумно пісні співають, бо вже молодята не будуть з дівчатами і хлопцями вечорами ходити. В піснях бажають весело, у ба­гатстві проживати та вірно одне одного кохати. Барвінок посідає чільне місце у весільному обряді.

Читати далі: Вінець

 

Запросини

Просимо вас, любі, просимо щиренько До нас, молоденьких, та на весіленько.

запросиниПісля виголошення третьої Заповіді готуються до святку­вання весілля. Наречені пишуть запрошення рідним, знайомим, друзям, які проживають в іншій місцевості. А в своєму селі чи місті молода з двома старшими дружками, а молодий з двома старшими дружбами йдуть запрошувати на весілля. Дуже гарно дивитися, як молода і дві дружки йдуть просити в українському одязі. Молода на коси чіпляє білі квіточки, а перша дружка -рожеві, друга-сині. Молода біля квіточок чіпляє мірту або бар­віночок. Молоду з дружками запрошують до світлиці, пропону­ють відразу сідати, щоб у домі багатство осідало й нічого не бракувало.

Після частування молода з дружками встають, тричі низенько вклоняються і так просять-промовляють: "Просили вас батько, просили вас мати і ми вас усіх дуже просимо до нас на весілля" або "Просили батько й мати, і я прошу вас на моє весілля!" їй відповідали: "Спасибі матері, спасибі батькові, що нашого зви­чаю не забули, що свою дитину звичаю навчили, спасибі й тобі, молода, що нашої хати не обминула. Щасти тобі весілля відбути і щасливою бути!" Є ще звичай обдаровувати молодих грошима чи подарунками ще на запросинах.

Читати далі: Запросини

   

Заручини

"Ой ти, дівчино, зарученая, Чого ти ходиш засмученая?" -

заручиниспівається у відомій народній пісні. Про заручини молодої пари оспівано в піснях, описано у віршах, літературних творах та народознавчих описах.

Як тільки священик оголосив у храмі першу Заповідь, на­речені аж тоді мали право справляти заручини. За традицією після обіду сходилися запрошені гості до батьків молодої на заручини. Наречений замовляв музикантів або обходилось без музик.

Побутує подекуди звичай, що староста, який засватав наре­чену, зв'язував праві руки наречених хусткою, якою наречена пов'язала нареченого на сватанні, підводив їх до батьків, які сиділи на кожусі, для благословення.

Читати далі: Заручини

   

Оглядини

оглядини

Зустрічаються батьки молодого і молодої, щоб поєднати своїх дітей долі.

 

Після сватання йшли на оглядини батьки з нареченим, рідні сестри, брати відразу наступної неділі. Зазделегідь приготов­лялися до прийняття дорогих гостей: пекли, варили, смажили, прибирали, щоб із якнайкращого боку показати себе. Домов­лялися про дату заручин та весілля, як і де буде воно проходити; скільки гостей запросити, а, головне, цікавились про добробут, бо турбувалися про спільне життя дітей після вінчання. Батьки наречених називали один одного сватами (сваха, сват).

Читати далі: Оглядини

   

Сценка сватання

сценка сватання

У неділю після обіду наречений з старостами йде до батьків нареченої. Старости приносять хліб і вино.
Вони відразу заходять у домівку, а наречений має в коридорі стояти і чекати, поки його не покличуть. Батьки нареченої чекають старостів. Старости заходять до світлиці. За сценою звучить пісня: "Гиля, гиля, білі гуси".

1-ий староста. Добрий день у вашій хаті.

2-ий староста. Будьте здорові та багаті.

1-ий староста. Слава Ісусу Христу!

Батько нареченої. Слава навіки Богу!

Мати нареченої. Заходьте і сідайте, будьте ласкаві, бо ви пройшли далеку дорогу.2-ий староста. Так, шановна пані, поки ми до вас дійшли, то немало земель обійшли. Та сьогодні ми з нашим паничем — гарним хлопцем-молодцем, на куницю в лісі полювали, але куницю лишень побачили, та не впіймали. Вона побігла по стежині й має бути у вашій хатині.

Читати далі: Сценка сватання

   

Сторінка 74 з 74

завантаження...

Інтернет магазин