завантаження...

Болгарське весілля

Болгарське весілляРитуал шлюбу у болгар починається з вимагання згоди, тобто сватання. Сватами обиралися рідні нареченого, обов'язково сімейні, з досвідом сватання. Вибирався сприятливий, за повір'ями, день (неділя, понеділок, четвер) і вечірній час, щоб сватання залишилося таємницею, так як невідомо було, яка буде відповідь батьків дівчини.
Після змови батьки молодих вважалися побратимами і починали звертатися один до одного "сват", "сваха".

Великі заручини носили підкреслено публічний характер. До будинку нареченої йшли з музикою; попереду, пританцьовуючи, рухалася молодь. Кількість гостей значною мірою залежало від матеріального добробуту сторін. 

Важливим моментом заручин була домовленість про проведення весілля: уточнювалися час, число учасників, обмовлялися взаємні подарунки, розмір шлюбного викупу (якщо він зберігався). Розмова про останній іноді перетворювалась на справжню торгівлю, хоча часто йшла в алегоричній формі - нібито про покупку телиці і пр., яку батьки дівчини розхвалювали на всі лади, а "покупці" намагалися збити ціну. По досягненні згоди батько наказував дочці цілувати руки майбутнім свекру і свекрусв. Гроші підносили на короваї хліба. Процедура шлюбного викупу могла пройти в проміжку між заручинами і весіллям. 

Весілля у болгар в минулому тривало сім днів. Заняття землеробством визначило його проведення восени і взимку; але там, де були розвинуті відгінне скотарство і відхожі промисли, увійшли в звичай літні весілля. Під впливом народних вірувань і християнської релігії майже всюди весілля не гралися від Різдва до Водохреща, у Великий піст, а також під час інтенсивних літніх польових робіт. Уникали вінчатися і у високосний рік через повір'я, що один з подружжя рано помре.

Головними обрядовими особами на весіллі були кум і сват; вони ділили між собою керівну роль. Обидва виступали разом з дружинами. Обирався старий сват з родичів нареченого або його близьких свояків (зазвичай чоловік сестри). Кум був хрещеним нареченого чи сином хресного (ця роль дісталася у спадок). Весільними чинами володіли також дівер і зовиця - брат і сестра нареченого, які не перебувають у шлюбі (іноді кілька братів чи сестер); якщо ж таких не було - його кузени. Узагальнені назви учасників весілля з боку нареченого - свати і свахи.

У більшості областей країни весілля починалося в четвер комплексом обрядів, пов'язаних з приготуванням весільних хлібів в будинках жениха і нареченої. Односельці вважали своїм обов'язком надіслати тим, у кого намічалось весілля, зерно з метою магічного забезпечення народження у молодої первістка-хлопчика. Прибравши зерно з тканини, простеленій для його збору, кидали на неї перстень нареченого і укладали зовицю в одязі нареченої, а потім качали її на тканині, викрикуючи: "Хлопчик - дівчинка - хлопчик!".

Також була традиція приготування кумового деревця. Воно робилося з гілки плодового або вічнозеленого дерева або ж з дерева з твердою деревиною і мало непарне число гілочок. Прикрашалося такими ж квітами, зеленню і яблуком, як і весільне знамено. Деревце встромляли в три кумових короваї, покладених один на один. Символіка кумового деревця змінювалася в процесі весільного ритуалу. При передачі його куму, прибулому зі сватами за нареченою, воно символізувало наречену. Поставлене на весільному столі перед кумом в якості його обрядового атрибуту, перед яким він благословляв молодих, деревце втілювало ідею утворення сім'ї. 

Якщо вам сподобалась ідея болгарського весілля і у вас виникло бажання побачити всі ритуали зблизька, пропонуємо придбати тур в Болгарию, під час якого ви зможете більше дізнатись про країну та її традиції.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

завантаження...


Популярні традиції

Весільні обряди. Сватання на Україні

Час не стоїть на місці. Традиції, що складалися століття­ми, зазнають змін, трансформуються або зовсім...

Заручини

"Ой ти, дівчино, зарученая, Чого ти ходиш засмученая?" - співається у відомій народній пісні....

Запросини

Просимо вас, любі, просимо щиренько До нас, молоденьких, та на весіленько. Після виголошення третьої...

Сватання

Посватай мене, козаченьку, в неділю зраненька. Візьми мене за рученьку і назви: миленька. Поєднання...

Коровай на весіллі

Традиція підносити коровай на весілля повелася ще з давніх часів. Якщо сьогодні це частування...

Весільний день

"Весілля, весілля, весілля, весіллю ми раді завжди.  Танцюйте, танцюйте, співайте, старости, дружки і дружби......

Весільні традиції.Частина1

В Україні існують давні весільні традиції, ритуали, обряди, пісні та співанки. Лишень у деяких...

Весільні обряди. Дівич-вечір

На передвесільних вечірках грали, співали, пили чай. Щодня наречений дарував своїй нареченій невеликі подарун­ки....

Весільні традиції.Частина2

В усі часи молоді закохувались, а батьки справляли весілля - подарунок молодим, на згадку...

Оглядини

Зустрічаються батьки молодого і молодої, щоб поєднати своїх дітей долі.   Після сватання йшли...

Інтернет магазин