Поради щодо планування дитини

Дбати про здоров'я майбутньої дитини треба починати ще до її зачаття. Найоптимальніший період для початку планування нового життя - вересень-жовтень.

У цей час знижується ймовірність генетичних відхилень у майбутніх малюків і ризик імунної несумісності матері та плоду. Сприяє цьому те, що організм майбутніх батьків встигає відпочити за літо і насититися вітамінами. І якщо у вас в планах зазначено швидке батьківство, не варто витрачати літні місяці даремно. 2-3 місяці - стільки триває період підготовки до зачаття.

Дієта майбутньої мами

Ви повинні пам'ятати, що для того, щоб накопичити запас вітамінів, потрібен час, тому починайте від'їдатися вже зараз. Звичайно, простіше купити в аптеці готовий вітамінний комплекс для майбутніх мам, але "свіжі" вітаміни набагато корисніші.

Вітаміни групи В: необхідні для нормального функціонування нервової та серцево-судинної систем плода. Також вони сприяють запобіганню токсикозу і порушення кровообігу. Величезне значення для жінок, які планують вагітність, має вітамін B9 (фолієва кислота). Його прийом попереджає розвиток у плоду дефектів закриття нервової трубки.

Вітамін сонця - D: сприяє утворенню кісток і зубів і загальному розвитку майбутньої дитини.

Вітамін Е: бере участь у синтезі гормонів вагітності і лактації, а також попереджає мимовільні викидні і передчасні пологи.

Залізо: буде постачати плід киснем.

Йод: необхідний для функціонування щитовидної залози, гормони якої сприяють збереженню вагітності.

Кальцій: відповідає за утворення кісточок, зубів плоду, тканин очей, вух, шкіри, волосся і нігтів. Дефіцит цього мікроелемента може привести до затримки росту плода.

Цинк: його нестача призводить до уповільнення росту, відставання в статевому розвитку, зниження імунної функції.

Міняємо спосіб життя

"Ні" шкідливим звичкам! Плануючи вагітність, ви і ваш чоловік повинні відмовитися від куріння і вживання алкоголю як мінімум за 72 дні до зачаття. Нікотин провокує ризик уповільненого розвитку плода, передчасне старіння плаценти і передчасні пологи. А у жінок, що зловживають алкоголем, може народитися дитина з вродженим алкогольним синдромом. Максимум, що можна дозволити до зачаття, - келих червоного вина.

Спорт-спорт-спорт. Заняття фізкультурою повинні бути спрямовані на розвиток м'язового корсету спини, який підтримає "навантаження" великим животом, на розвиток черевного преса і вагінальних м'язів - натренував їх, ви забезпечите собі легкі пологи. Крім того, приділіть увагу плаванню: це допомагає розслабити м'язи тіла і сприятливо впливає на спину.

Підвищуємо настрій. Ну, і нарешті, не забувайте про свій настрій і внутрішнє сприйняття майбутнього материнства. Станьте на якийсь час дітьми: дурійте, бігайте, грайте, малюйте, дивіться мультфільми, розгляньте варіант - экскурсии в Испании. Все це витіснить стресові ситуації з вашого життя або змусить вас реагувати на них з посмішкою.

Йдемо на прийом до фахівців

... До гінеколога. Цьому фахівцеві важливо знати, якими методами і скільки часу ви користувалися: якщо це внутрішньоматкова спіраль, то її необхідно видалити. Якщо ви приймаєте протизаплідні гормональні препарати, то повинні припинити їх прийом за два місяці до планованого зачаття. Під час огляду лікар подивиться вас на кріслі: треба з'ясувати, чи немає відхилень у розвитку органів сечостатевої системи. Потім він повинен провести забір вагінальних виділень, з шийкового каналу та уретри для дослідження на предмет інфекції. Крім того, лікар проведе ультразвукове обстеження і при необхідності фолікулометрію (цикл УЗД, який дозволяє стежити за ростом фолікула), щоб напевно знати, що овуляції у вас відбуваються.

... До терапевта. Через те, що під час вагітності слабшає імунітет, у жінки часто загострюються хронічні хвороби. Тому ваше завдання правдиво розповісти лікареві про них - тоді фахівець зможе вжити заходів щодо їх попередження. Крім того, розкажіть цьому лікарю, які препарати ви зараз приймаєте (від головного болю, для схуднення, травлення і т.п.) - лікар зобов'язаний з'ясувати, чи не мають вони шкідливу дією на плід і при необхідності замінити їх безпечними.

... До імунолога. Перед вагітністю важливо переконатися, що імунітет у жінки в порядку і в її організмі немає активних вірусів. Щоб визначити це, потрібно заглянути до лікаря-імунолога, який призначить вам необхідні аналізи і, у разі виявлення небезпеки, зможе грамотно допомогти вашій імунній системі. Майте на увазі, що "підвищувати імунітет" різними біостимуляторами або лікувати противірусними препаратами від усього, що "бачить" надчутливий аналіз ПЦР (метод, за допомогою якого обстежують кров на різні інфекції), не потрібно. Лікувати потрібно лише ті інфекції, які на момент здачі аналізів знаходяться в активному стані. А все інше, що виявив у вас лікар-лаборант - це своєрідний імунітет до перенесених вірусів і інфекцій. Найбільше боятися варто вірусу краснухи: якщо заразитися ним під час вагітності, він здатний викликати серйозні порушення розвитку плоду. Убезпечити себе від нього можна за допомогою щеплення - поговоріть про нього з імунологом.

... До генетика. Цього фахівця вам з чоловіком потрібно відвідати тільки у випадках, якщо в роду були генетичні або спадкові захворювання, або ж попередні ваші вагітності закінчувалися народженням дитини з відхиленнями у розвитку, повторними викиднями, причину яких встановити не вдалося, а також ваш вік більший 35 років (підвищується ризик народження дитини з генетичними відхиленнями, особливо з синдромом Дауна). Генетична консультація лікаря допоможе визначити, чи перебуваєте ви в групі ризику.

Топ-10 продуктів, потрібних для зачаття


Сир: містить кальцій, фтор, залізо, магній, вітамін А, фолієву кислоту

Риб'ячий жир: містить вітаміни А, D і омега-3 жирні кислоти

Шпинат: містить кальцій, залізо, вітаміни А, С, Е, фолієву кислоту

Салат: містить залізо, магній, вітамін Е та фолієву кислоту

Бобові: містять цинк, вітамін Е та фолієву кислоту

Абрикоси: містять вітаміни групи В, А, залізо, кальцій, магній

Печінка тріски: містить вітаміни А, D, йод, омега-3 жирні кислоти

Яйця: містять вітаміни А, Е, В6, В12, цинк

Гречка: містить вітаміни групи В, РР, Р, кальцій, фтор, йод, залізо

Риба: містить йод, калій, фосфор, фтор, омега-3 жирні кислоти