завантаження...

Болгарське весілля

Болгарське весілляРитуал шлюбу у болгар починається з вимагання згоди, тобто сватання. Сватами обиралися рідні нареченого, обов'язково сімейні, з досвідом сватання. Вибирався сприятливий, за повір'ями, день (неділя, понеділок, четвер) і вечірній час, щоб сватання залишилося таємницею, так як невідомо було, яка буде відповідь батьків дівчини.
Після змови батьки молодих вважалися побратимами і починали звертатися один до одного "сват", "сваха".

Великі заручини носили підкреслено публічний характер. До будинку нареченої йшли з музикою; попереду, пританцьовуючи, рухалася молодь. Кількість гостей значною мірою залежало від матеріального добробуту сторін. 

Важливим моментом заручин була домовленість про проведення весілля: уточнювалися час, число учасників, обмовлялися взаємні подарунки, розмір шлюбного викупу (якщо він зберігався). Розмова про останній іноді перетворювалась на справжню торгівлю, хоча часто йшла в алегоричній формі - нібито про покупку телиці і пр., яку батьки дівчини розхвалювали на всі лади, а "покупці" намагалися збити ціну. По досягненні згоди батько наказував дочці цілувати руки майбутнім свекру і свекрусв. Гроші підносили на короваї хліба. Процедура шлюбного викупу могла пройти в проміжку між заручинами і весіллям. 

Весілля у болгар в минулому тривало сім днів. Заняття землеробством визначило його проведення восени і взимку; але там, де були розвинуті відгінне скотарство і відхожі промисли, увійшли в звичай літні весілля. Під впливом народних вірувань і християнської релігії майже всюди весілля не гралися від Різдва до Водохреща, у Великий піст, а також під час інтенсивних літніх польових робіт. Уникали вінчатися і у високосний рік через повір'я, що один з подружжя рано помре.

Головними обрядовими особами на весіллі були кум і сват; вони ділили між собою керівну роль. Обидва виступали разом з дружинами. Обирався старий сват з родичів нареченого або його близьких свояків (зазвичай чоловік сестри). Кум був хрещеним нареченого чи сином хресного (ця роль дісталася у спадок). Весільними чинами володіли також дівер і зовиця - брат і сестра нареченого, які не перебувають у шлюбі (іноді кілька братів чи сестер); якщо ж таких не було - його кузени. Узагальнені назви учасників весілля з боку нареченого - свати і свахи.

У більшості областей країни весілля починалося в четвер комплексом обрядів, пов'язаних з приготуванням весільних хлібів в будинках жениха і нареченої. Односельці вважали своїм обов'язком надіслати тим, у кого намічалось весілля, зерно з метою магічного забезпечення народження у молодої первістка-хлопчика. Прибравши зерно з тканини, простеленій для його збору, кидали на неї перстень нареченого і укладали зовицю в одязі нареченої, а потім качали її на тканині, викрикуючи: "Хлопчик - дівчинка - хлопчик!".

Також була традиція приготування кумового деревця. Воно робилося з гілки плодового або вічнозеленого дерева або ж з дерева з твердою деревиною і мало непарне число гілочок. Прикрашалося такими ж квітами, зеленню і яблуком, як і весільне знамено. Деревце встромляли в три кумових короваї, покладених один на один. Символіка кумового деревця змінювалася в процесі весільного ритуалу. При передачі його куму, прибулому зі сватами за нареченою, воно символізувало наречену. Поставлене на весільному столі перед кумом в якості його обрядового атрибуту, перед яким він благословляв молодих, деревце втілювало ідею утворення сім'ї. 

Якщо вам сподобалась ідея болгарського весілля і у вас виникло бажання побачити всі ритуали зблизька, пропонуємо придбати тур в Болгарию, під час якого ви зможете більше дізнатись про країну та її традиції.

завантаження...
 

Популярні традиції

Весільні обряди. Сватання на Україні

Час не стоїть на місці. Традиції, що складалися століття­ми, зазнають змін, трансформуються або зовсім...

Заручини

"Ой ти, дівчино, зарученая, Чого ти ходиш засмученая?" - співається у відомій народній пісні....

Запросини

Просимо вас, любі, просимо щиренько До нас, молоденьких, та на весіленько. Після виголошення третьої...

Сватання

Посватай мене, козаченьку, в неділю зраненька. Візьми мене за рученьку і назви: миленька. Поєднання...

Коровай на весіллі

Традиція підносити коровай на весілля повелася ще з давніх часів. Якщо сьогодні це частування...

Весільний день

"Весілля, весілля, весілля, весіллю ми раді завжди.  Танцюйте, танцюйте, співайте, старости, дружки і дружби......

Весільні традиції.Частина1

В Україні існують давні весільні традиції, ритуали, обряди, пісні та співанки. Лишень у деяких...

Весільні обряди. Дівич-вечір

На передвесільних вечірках грали, співали, пили чай. Щодня наречений дарував своїй нареченій невеликі подарун­ки....

Весільні традиції.Частина2

В усі часи молоді закохувались, а батьки справляли весілля - подарунок молодим, на згадку...

"Покропи, батеньку, зелен барвінок.."

...щоби з нього сплести мелодій віночок. Вінкоплетення - наше тра­диційне святкування перед весіллям. Цього...

Інтернет магазин