завантаження...

Після вінчання.Одна сім'я

Одна сім'яЩасливі молоді! Всі щасливі, збуджені почутим і побаче­ним, трішки втомлені, трішки зголоднілі, в такт музики з пісня­ми поспішають до весільного дому.

А приходять, то молода і молодий з гостями стоять перед порогом домівки перед зачиненими дверима. Гості співають, щоб двері відчинили і гостей в домівку впустили, щоб двері відчиняли і молодих привітали.

 

Згодом виходять мати молодої, яка тримає дві хлібини круг­лої форми, і батько молодої, який несе "шампанське" та кели­хи. Вони благословляють молодих на довгу стежину життя, ба­жають їм у щасті, доброму здоров'ї прожити, діточок народити, одне одного шанувати і любити.  

А як випивають, то обов'язково на дні келихів трошки зали­шають, - щоб багатство їх не полишало і через голову рештки виливають, - це щоб їх лихо минало. Мати розбиває тарілку, на якій стояли келихи. Молоді розбивають келихи, з яких пили.

Розбивають, а словами промовляють - нехай щастя молоді мають. Тоді мати молодої передає дві хлібини матері молодого, а сама у весільну запаску цукерки, цукор, зерно всипає, всіх обсипає

Тричі обходять навколо гостей, - щоб молоді все разом трималися.

Мама молодої співає, гостей обсипає, а мама молодого йде попереду з хлібом, - щоб у молодих багатства так було, як со­нячних променів, як дощику й роси, яке небо посилає, якими землю Всевишній благословляє.

Пшеницею і цукерками гостей обсипають, щоб багате і со­лодке було життя. Гості цукерки збирають, сміх, веселість... А найбільша радість для дітей. Вони один перед одним вихва­ляються, хто скільки цукерок назбирав.

Після того мама молодого передає невістці дві хлібини, а вона швиденько тричі стіл оббігає "за сонцем" - з лівого на пра­вий бік, а молодий за нею біжить - її (за звичаєм) аж за третім разом наздоганяє. Вони цілуються і за стіл сідають на подушку - це щоб їх життя було безтурботне, легеньке, як пір'їнки.

Вони одружилися - з'єднали свої серця в одне життя клятвою-присягою на Євангелії в храмі перед Богом. То ж нехай в усіх закоханих пар буде щаслива подружня дорога.Після того батьки запрошують гостей до столу.

У нас побутує гарний звичай, що брат молодої бере у молодого за неї викуп. Якщо нема рідного брата, то може бути син рідної сестри або двоюрідний брат. Коли приходять зі шлюбу, то брат старався сісти поряд з молодою замість молодого і вимагає в нього викуп.Свашки співають, а брат торгується з молодим. Молодий дає йому викуп, тоді сідає біля молодої.

З обох боків біля молодих сідають дружби і дружки. Гостей молодого після вінчання садять по праву руку від молодого, а по ліву — гостей молодої.

Всі гості підходять до молодих, їх з одруженням вітають і подарунки вручають. Музики грають весільний марш, а гості молодих вітають і за столи сідають.

У давні часи після вінчання старший дружба заводив моло­дих за стіл, подаючи їм вишиваний рушник, на якому в Церкві давали присягу, за кінець якого трималися.

Подекуди - молоді сидять за столом. Староста коровай крає, дружба горілку або вино наливає, дружка пригощає, а молода подарунки від гостей приймає. Гості підходять до молодих і разом з молодими випивають, їх обдаровують грошима або дарунками, їм щастя та довгий вік бажають.

Що тільки немає на столах! Від наїдок і напитків столи ви­гинаються. Вважають, що там було гарне весілля, в кого була "гарна музика", тобто гарно припрошували до колективного зас­тільного співу; безперервно грали - гостей забавляли. Музиканти на весіллі - найголовніші. Але на весіллі все ж таки най-найголовніша - господиня, яка усьому має лад дати. Бо добре потанцювати, повеселитись, а ще й треба, як кажуть, смачнень­ким "'пригоститись". За пригощення гостей на весіллі відповідає господиня. Вона має знати, скільки напекти хліба, скільки -"солодкого"; скільки наварити, як подати і коли, скільки напитків.

За два тижні до весілля господарі (батьки наречених) запро­шують господиню. Батьки повідомляють їй, скільки буде запро­шених гостей. Вони разом обговорюють весільне меню, а гос­подиня вже розраховує, скільки треба продуктів на м'ясні та рибні страви, салати та солодке печиво. Що тільки не випікають на весілля: різновидні тістечка, перекладанці, перемащені всяки­ми кремами; сирники, які найбільше полюбляють дорослі й малі.

На українському весіллі печуть багато "солодкого", щоб на столи покласти та Й гостям додому роздати. За звичаєм, гості, які йдуть додому, розшукують батьків молодих, дякують їм за запрошення та частування, а ті, в свою чергу, дають їм пакуночок із "солодким" - щоб ще вдома згадали, що гарно весілля від­гуляли; а ще й пригостити непрошених, які, зазвичай, йдуть дивитися, як проходить весілля.

Господиня накладає на велику тарілку "солодке", а молоді після першого застілля несуть пригостити тих, хто прийшов подивитися на їхнє щастя. Ще й наливають вина, щоб випили за їхнє здоров'я. Приходять на весілля подивитися старші, а найбільше - молодь. Вони разом з весільними гостями танцю­ють, бо запрошують їх (як подруг, як друзів) дружки та дружби.

Весілля - не тільки для запрошених! Танцюють, веселяться всі, хто прийшов на весільне подвір'я. В перервах між танцями разом у гурті запрошена і незапрошена молодь, яка прийшла привітати молодят-своїх друзів, із знаменною подією в їхньому житті, бо ті з'єдналися, які щиро кохалися. Веселяться всі: мо­лодята, батьки, родина, веселиться Україна, бо народилася нова сім'я, благословенна Господом і людьми.

Це лишень описано наші традиційні страви, бо жінки в нас, особливо господині, на видумки охочі, - і на це готування не жаліють ні дня, ні ночі.

А чого тільки не готують на холодні закуски. Це і традицій­ний холодець, заливний язик, заливна риба, маринований оселе­дець, мариновані або смажені грибочки, помідори, огірки (свіжі, мариновані чи квашені), перець, різновидні салати. На великі (пласкі) тарілки накладають нарізані м'ясні вироби: ковбаси (двох-трьох сортів), шинку, шпондер; твердий сир, прикраша­ють зеленню (шпинатом, кропом, петрушкою) тощо.

Кожна господиня старається пригостити якнайсмачніше, по­дати якнайяскравіше; засервувати столи якнайгарніше, щоб вони мали вигляд святковий і винятковий.

Що тільки на весіллі не приготовляють, неможливо розказати-описати, краще самому на святкуванні побувати, подиви­тись, пригоститись і повеселитись, бажаючи молодій парі добра на многії і благії літа.

В Україні весілля дуже багате на пригощення, незалежно від статків родини, бо, - як весілля, то весілля: мають гості мати, що їсти, що пити. Музикантів запрошують найкращих, щоб умі­ли гостей забавляти, веселити.

Коли вже всі за столи посідали, тоді староста запрошує всіх встати, щоб за здоров'я і щастя молодих молитву проказати. І гості всі дружно встають і молитву "Отче наш" і "Богородице Діво" промовляють, а тоді всі сідають і повні келихи "шампан­ського" наливають, щастя і многая літ молодим бажають.

Цікаво знати: Багато компаній замість простого новорічного корпоративу замовляють проведення корпоративного Нового року. Корпоративний Новий рік відрізняється від новорічного корпоративу масштабом і своєю спрямованістю. Замовити корпоративный Новый год можна у нас на порталі.

завантаження...
 

Популярні традиції

Весільні обряди. Сватання на Україні

Час не стоїть на місці. Традиції, що складалися століття­ми, зазнають змін, трансформуються або зовсім...

Заручини

"Ой ти, дівчино, зарученая, Чого ти ходиш засмученая?" - співається у відомій народній пісні....

Запросини

Просимо вас, любі, просимо щиренько До нас, молоденьких, та на весіленько. Після виголошення третьої...

Сватання

Посватай мене, козаченьку, в неділю зраненька. Візьми мене за рученьку і назви: миленька. Поєднання...

Коровай на весіллі

Традиція підносити коровай на весілля повелася ще з давніх часів. Якщо сьогодні це частування...

Весільний день

"Весілля, весілля, весілля, весіллю ми раді завжди.  Танцюйте, танцюйте, співайте, старости, дружки і дружби......

Весільні традиції.Частина1

В Україні існують давні весільні традиції, ритуали, обряди, пісні та співанки. Лишень у деяких...

Весільні обряди. Дівич-вечір

На передвесільних вечірках грали, співали, пили чай. Щодня наречений дарував своїй нареченій невеликі подарун­ки....

Весільні традиції.Частина2

В усі часи молоді закохувались, а батьки справляли весілля - подарунок молодим, на згадку...

"Покропи, батеньку, зелен барвінок.."

...щоби з нього сплести мелодій віночок. Вінкоплетення - наше тра­диційне святкування перед весіллям. Цього...

Інтернет магазин